2010 San Francisco International Comedy Competition Results

September 17th, 2010 | San Francisco Comedy

Tonight is the opening night of the $25,000 35th Annual San Francisco International Comedy Competition, one of the oldest and most prestigious comedy competitions in the country.

Past competitors include Robin Williams, Dana Carvey, Ellen Degeneres, Patton Oswalt, Dane Cook, Steven Wright, Louis CK, Mitch Hedberg, Roseanne Barr, and many many more.

This year’s contestants for preliminary round 1 are:

Chris Bennett, Tempe, AZ
Daniel Carroll, New York
Solomon Georgio, Seattle
Vahe Hova, Walnut Creek, CA
Jonny Loquasto, Los Angeles
Jay Montepare, Los Angeles
Toby Muresianu, San Francisco
Patrick Nye, Chicago
Sammy Obeid, Fremont
Rob O’Reilly, New York
Sean Ottey, Tacoma
Marc Patrick, Las Vegas
Lizzy Pilcher, Seattle
Marianne Sierk, Los Angeles
Auggie Smith, Portland
Insane Wayne, Stockton

Night 1: @ Biscuits & Blues, SF, 9/15
Host: Will Franken
1. Auggie Smith, Portland
2. Marianne Sierk, Los Angeles
3. Solomon Georgio, Seattle
4. Rob O’Reilly, New York
5. Jay Montepare, Los Angeles

Night 2: @ Humboldt State University, 9/16
Host: Dave Thomason
1. Auggie Smith, Portland
2. Jay Montepare, Los Angeles
3. Insane Wayne, Stockton
4. Rob O’Reilly, New York
5. Daniel Carroll, New York

Night 3: @ Napa Valley Opera House, 9/17
1. Auggie Smith
2. Solomon Georgio
3. Marc Patrick
4. Marianne Sierk
5. Insane Wayne

Show 4: @ Center for the Arts, 9/18
1. Marianne Sierk
2. Jonny Loquasto
3. Auggie Smith
4. Marc Patrick
5. Insane Wayne

Show 5: @ Montbleu Casino, 9/18
1. Auggie Smith
2. Insane Wayne
3. Sammy Obeid
4. Marc Patrick
5. Jay Montepare

Show 6: @ Crow’s Nest, 9/19
1. Insane Wayne
2. Auggie Smith
3. Rob O’Reilly
4. Sammy Obeid
5. Solomon Georgio

Moving on to the semi-finals:
Solomon Georgio
Marc Patrick
Marianne Sierk
Auggie Smith
Insane Wayne

This year’s contestants for preliminary round 2 are:

Mo Alexander, Memphis
Charlie Ballard, Oakland
Tony Dijamco, L.A.
Dustin Kaufman, Kansas City
Susanna Lee, Portland
Joel Lindley, L.A
Bradley Lum, San Francisco
Steve Monroe, Los Angeles
Nancy Reed, Austin
Nile Seguin, Toronto
Eric Shorts, Indianapolis
Kurt Swann, San Diego
Allen Trieu, Grand Rapids
Cameron Vannini, San Francisco
Johnny Watson, New York
Joe Zimmerman, Ashville, NC

Night 1: @ Sonoma State University, 9/21
1. Steve Monroe
2. Kurt Swann
3. Bradley Lum
4. Allen Trieu
5. Eric Shorts

Night 2: @ Biscuits & Blues, SF, 9/22
1. (tie) Tony Dijamo
1. (tie) Susanna Lee
2. Nile Seguin
3. Nancy Reed
4. Kurt Swann
5. Joe Lindley

Night 3: @ Black Oak Casino, 9/23
1. Steve Monroe
2. Nancy Reed
3. Tony Dijamco
4. Kurt Swann
5. Mo Alexander

Night 4: @ Napa Valley Opera House, 9/24
1. Kurt Swann
2. NIle Seguin
3. Nancy Reed
4. Joel Lindley
5. Mo Alexander

Night 5: @ El Campanil Theatre, 9/25
1. Kurt Swann
2. Nile Seguin
3. Mo Alexander
4. Joe Zimmerman
5. (tie)
Susanna Lee
Joel Lindley

Night 6: @ Crows Nest, 9/26
1. Joe Zimmerman
2. Tony Dijamco
3. Mo Alexander
4. Jonny Watson
5. (tie)
Steve Monroe
Allen Trieu

And moving on to the semi-finals:
Kurt Swann
Nile Seguin
Tony Dijamco
Nancy Reed
Steve Monroe

The 10 semi-finalists are:

Tony Dijamco
Solomon Georgio
Steve Monroe
Sammy Obeid*
Nancy Reed
Nile Seguin
Marianne Sierk
Auggie Smith
Kurt Swann
Insane Wayne

* Due to unforeseen circumstances, Marc Patrick had to drop out of the semi-finals and has been replaced with Sammy Obeid.

SEMI-FINALS:

Night 1: @ Jewish Community Center, 9/28
1. Kurt Swann
2. Solomon Georgio
3. Marianne Sierk
4. Sammy Obeid
5. Auggie Smith

Night 2: @ Chico State University, 9/29
Host: Paul Ogata
1. Auggie Smith
2. Sammy Obeid
3. Insane Wayne
4. (tie) Tony Dijamco, Steve Monroe
5. Solomon Georgio

Night 3: @ Clark Center, 9/30
1. Auggie Smith
2. Sammy Obeid
3. (tie) Kurt Swann, Marianne Sierk
4. Tony Dijamco
5. Steve Monroe

Night 4: @ Wells Fargo Center for the Arts, 10/1
1. Auggie Smith
2. Sammy Obeid
3. Nancy Reed
4. Steve Monroe
5. Insane Wayne

The 5 Finalists are:

Tony Dijamco
Solomon Georgio
Sammy Obeid
Auggie Smith
Kurt Swann

FINALS:

Night 1: @ Throckmorton Theatre, 10/5
1. Auggie Smith
2. Tony Dijamco
3. Sammy Obeid
4. Kurt Swann
5. Solomon Georgio

Night 2: @ Hutchens Street Square, 10/6
Host: Will Franken
1. Kurt Swann
2. Tony Dijamco
3. (tie) Sammy Obeid, Auggie Smith
5. Solomon Georgio

Night 3: @ Sacramento State University, 10/7
Host: Dave Thomason
1. Kurt Swann
2. Tony Dijamco
3. Sammy Obeid
4. Solomon Georgio
5. Auggie Smith

Night 4: @ Cache Creek Casino, 10/8
Host: Will Franken
1. Sammy Obeid
2. Tony Dijamco
3. (tie) Auggie Smith and Kurt Swann
5. Solomon Georgio

Going into the final night tonight (10/9) at Biscuits & Blues, it’s still a wide open race…

Night 5: @ Biscuits & Blues, 10/9
Host: Michael Capozzola
1. Tony Dijamco, Los Angeles
2. Auggie Smith, Portland
3. Sammy Obeid, Fremont
4. Solomon Georgio, Seattle
5. Kurt Swann, San Diego

FINAL RESULTS

1st Place: Auggie Smith, Portland
2nd Place: Tony Dijamco, Los Angeles
3rd Place: Sammy Obeid, Fremont
4th Place: Kurt Swann, San Diego
5th Place: Solomon Georgio, Seattle

Most Commented Posts

4 Responses to “2010 San Francisco International Comedy Competition Results”

  1. ComedyNews.Org Says:

    2010 San Francisco International Comedy Competition Results | San Francisco Comedy Blog…

    Tonight is the opening night of the $25,000 35th Annual San Francisco International Comedy Competition, one of the oldest and most prestigious comedy competitions in the country. Past competitors incl……

  2. pg13 Says:

    First off…thanks for doing this! Makes it fun to be able to keep up on the competition from out of the area…

    Second…depending on the scores, tonight’s final show of the first Preliminary Week should be an exciting battle to see who will join Auggie Smith in moving on to the semi-finals–as there are bunch of names who have made a couple of nightly Top 5s…

    Makes me wish I was at the Crow’s Nest in Santa Cruz tonight (which isn’t something I’ve said that many times before.)

  3. Paul Ogata Says:

    Just stumbled upon these results after the first prelim week. Keep ‘em coming! I’ll be hosting a couple of nights in the semi-finals week, so I can slip you the results from Arroyo Grande and Santa Rosa. Thanks sfstandup, and thanks pg13 for your previous updates from Seattle!

  4. Phil Johnson Says:

    I was asked to judge a couple of those last shows and couldn’t do it. But it looks like the judges made the choice I probably would have anyway. Great to see all those guys win it.

Leave a Reply